מהו חוק רפורמת הפרגולות והסוככים

רפורמת הפרגולות שנכנסה לתוקף בתחילת חודש אוגוסט 2014 היא צעד חיוני וחיובי לטובת האזרחים שנתקלו עד כה בהליכים ביורוקרטים מסורבלים וארוכים כדי לזכות באישור לבניית פרגולה, סוככים קבועים או ארעיים וכמו כן סוככים חשמליים.
איך השפיעה הרפורמה על האזרחים? מה השתנה ומהם הפרטים החשובים שצריך לדעת? הנה המדריך לרפורמת הפרגולות החדשה שיעשה לכם צל וגם סדר בדברים.

מה ביטלה הרפורמה?

התהליך לעבודת בנייה פשוטה מסוג פרגולה או סוככים היה כרוך במעבר במספר תחנות שמובילות לאישור הנכסף מהרשות המקומית.
החוק החדש מבטל למעשה את השלבים הביורוקרטים הבאים שנמשכו זמן ארוך מאוד: הגשת הבקשה לאדריכל או מהנדס במטרה להכין תכנית עבודה, הגשת התכנית לוועדה המקומית, זמן המתנה לקבלת אישור מהוועדה המקומית אשר מתכנסת אחת לשבועיים, זמן המתנה לקבלת האישור הסופי כדי לבחון האם אחוזי הבנייה מותרים.

איך הרפורמה תורמת לאזרחים?

מטרת הרפורמה שיזם שר הפנים לשעבר, גדעון סער, הייתה להקל ולזרז את קבלת הרישוי לעבודות זעירות וכהשלכה מכך, לתרום לירידת מחירים בתחום הדיור ולעליה בהכנסות בעלי המקצוע בתחום.
מלבד קיצור זמן משמעותי לקבלת אישור, הרפורמה מונעת מהאזרחים לבנות פרגולות או מתקנים אחרים (פירוט בהמשך) את זמן ההתעסקות המתסכל למדי בפנייה לגורמים השונים.
מעבר לכך, הרפורמה חוסכת כסף מאחר ועלות של תכניות מהנדס או אדריכל מגיעה למאות שקלים ופעמים רבות הכסף ששולם לא מניב תוצאה חיובית.

אך איך מקבלים אישור היום?

החל מה-1 באוגוסט 2014, רפורמת הפרגולות שקיבלה תוקף מטעם חוק התכנון והבנייה ביטלה את הצורך בקבלת אישור מהרשות המקומית לעבודות בנייה פשוטות.
במקום זאת, הגשת הבקשה מופנית לרשות התכנון בכל עיר ועליה להחזיר תשובה תוך 45 ימים בלבד.
במידה ולא התקבלה תוך 45 ימים, הבקשה מאושרת באופן אוטומטי. כך, בעוד שבעבר אנשים נאלצו להמתין לאישור על בנייה סוככים או סגירת מרפסת גם שנתיים או שלוש שנים, הרי שהיום החוק מוגדר לתקופה קצרה ומשפר את איכות חייהם של האזרחים.

מה נכלל בהגדרת החוק כעבודות בנייה זעירות?

ההגדרה הכללית היא שהחוק כולל מתקנים שהבנייה שלהם במרחב הציבורי עלולה להפריע לאנשים או לגרום למפגעים.
בין המתקנים: פרגולות, סוגי סוככים מתקפלים, סוככים קבועים, סוככים חשמליים, גדר, מחסומים לחניה, שער קבוע או חשמלי, דודי שמש, אנטנות וצלחות קליטה, מחסנים מסוגים מסוימים, מזגן, סגירת מרפסות קבועות או ארעיות בהתאם לעונות השנה, תוספות בניה עד 25 מ"ר, בניית מעלית, בניית ממ"ד ועוד.

מהי הגדרת הפרגולה או הסוככים שאינם דורשים היתר?

לפי תקנות הרפורמה, מתקני הצללה מסוג פרגולות או סוככים קבועים (מתקפלים וחשמליים) מותרים בהקמה ללא היתר עד 20 מ"ר או לחלופין, בנויים על שטח של רבע מקרקע פנויה ממבנים אחרים כמו גג או דירות גן. יש לציין שהחוק מגדיר שלושה מסלולי אישור של 45 ימים, 90 ימים ומסלול ללא היתר כלל, כל מסלול בהתאם לגודל המבוקש, לסוג החומרים ולמתקן הנדרש לבנייה.
גם אם אתם צריכים להמתין לאישור 90 ימים, עדיין מדובר בזמן קצר מאוד יחסית לזמני ההמתנה מורטי העצבים טרם הרפורמה שנמשכו חודשים עד שנים.

מעוניין בקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית!